dni gminy

15 i 16 sierpnia, już po raz kolejny świętowaliśmy Dni Gminy i Miasta Nowogrodziec pod nazwą „III Jarmark Garncarski – Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą”, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Urząd Miejski w Nowogrodźcu. Podobnie jak poprzednie edycje, święto nawiązywało do tradycji garncarstwa – najstarszego rzemiosła na terenie naszej Gminy.

                W programie obchodów przewidziano szeroki wachlarz atrakcji: jarmark ceramiczny – prezentację wyrobów zakładów ceramicznych z gminy Nowogrodziec, targi eko-żywności: wyroby pszczelarskie, tradycyjne regionalne potrawy przygotowane przez sołectwa oraz wyroby rękodzielnicze. Tradycją też, stała się przygotowywana przez Panią Matyldę Smusz i Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu przepyszna zupa, która podobnie jak rok temu cieszyła się ogromną popularnością.

Jarmark rozpoczął się na sportowo: w sobotę na stadionie miejskim odbył się „Turniej Piłki Nożnej Orlików o Puchar Burmistrza Nowogrodźca”, w którym wzięło udział 6 drużyn piłkarskich oraz „Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu”.

Tego dnia na scenie w Rynku swoje talenty wokalne zaprezentowali uczniowie ze szkół z naszej Gminy. Spragnionych dobrej zabawy przyciągały wieczorne koncerty: w sobotę zespoły Horyzont i GRUBSON, a w niedzielę BUM BUM ORKeSTAR i jako Gwiazda Wieczoru UNIVERSE.

Niewątpliwie, wyjątkowa okazała się Międzynarodowa Wystawa Ikon - która była uwieńczeniem pracy uczestników Pleneru oraz Warsztatów Ikonograficznych. W ostatnich dwóch tygodniach poprzedzających III Jarmark Garncarski, w Nowogrodźcu odbywały się Warsztaty oraz Plener Ikonograficzny. Zajęcia warsztatowe, prowadzone przez znanego ikonografa , kompozytora, dyrygenta chóru Dawnej Muzyki Cerkiewnej Pana Wiesława Trzpisa, poświęcone zgłębianiu sztuki pisania ikony przebiegały dwupłaszczyznowo – w formie krótkich wykładów i znacznie obszerniejszej części praktycznej. W efekcie powstały wyjątkowe dzieła uczestników nowogrodzieckich Warsztatów oraz Międzynarodowego Pleneru Ikonograficznego.

Drugiego dnia święta ulicami Nowogrodźca przeszedł barwny korowód. Następnie Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich uroczyście powitał przybyłych gości, głos zabrała również p. Zofia Czernow – Poseł na Sejm. Swoją obecnością zaszczyciła nas p.Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, wręczając Gospodarzowi Gminy p. Robertowi Relichowi podziękowanie od wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki p. Janusza Piechocińskiego za zaangażowanie                        i wkład w rozwój polskiej gospodarki.  

III Jarmark Garncarski był również okazją do wręczenia statuetek za promocję gminy, w tym celu powołana Kapituła wyłoniła nagrodzonych w następujących kategoriach:

Przedsiębiorczość”:

kat. grupowa             - Ceramika Artystyczna „RUTPOL”

kat. indywidualna     - Państwo Grażyna i Leopold Wołoszyn

„Edukacja”:

kat. grupowa             - Chór przy Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu

kat. indywidualna     - Pan Józef Rosa,

„Kultura”:

kat. grupowa             - Kumy z Gościszowa: Pani Zofia Ludziak i Aleksandra Łaniocha

kat. indywidualna      - Pani Agnieszka Orawiec

„Sport”:

kat. grupowa             - Pani Monika Pędlowska

kat. indywidualna    - Pani Karina Jasińska

„Działalność społeczna”

kat. Grupowa          - Koło Gospodyń Wiejskich z Zebrzydowej

kat. indywidualna  – Pani Teresa Drąg

Nagrodę specjalną otrzymali Panowie: Krzysztof Stefan i Piotr Nieratka.

Wszystkim serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w III Jarmarku Garncarskim, zazaangażowanie i serce włożone w przygotowanie naszego Gminnego Święta.

Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznych obchodach

DNI GMINY I MIASTA NOWOGRODZIEC.

galeria zdjęć wykonanych przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu:

>>> KOROWÓD + WRĘCZENIE STATUETEK ZA PROMOCJĘ<<<

>>KOROWÓD<<

>>Warsztaty ceramiczne wystawy i spotkania autorskie<<

>>>wystawa ikon<<<