na strone www Biskup

W niedzielę, 8 listopada br., w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem Księdza Biskupa Franjo Komaricy – Biskupa Diecezji Banja Luka z Bośni i Hercegowiny. Na terenie Diecezji Banja Luka zamieszkiwali Polacy, których losy, historia narodu polskiego skierowała na obcą, bośniacką ziemię, a którzy po II wojnie światowej osiedlili się w miejscowościach na terenie gminy Nowogrodziec. Do dzisiaj wśród mieszkańców naszej gminy kultywowane są tradycje i zwyczaje przywiezione z byłej Jugosławii przez naszych rodziców i dziadków, które przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się częścią naszej tożsamości.

W homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy świętej, Biskup Franjo Komarica podkreślił ważną rolę współpracy partnerskiej z Gminą Srbac, wymianę doświadczeń obu narodów, które połączyła wspólna historia, jak również pamięć o Polakach, którzy na zawsze spoczęli na cmentarzach m.in. w Nowym Martyńcu i Kunowie.  

W  Urzędzie Miejskim w Nowogrodźcu odbyło się krótkie spotkanie Biskupa Franjo Komaricy z przedstawicielami władz samorządowych Gminy Nowogrodziec.

Niewątpliwie ważnym i niecodziennym wydarzeniem była możliwość spotkania i rozmowy mieszkańców z Księdzem Biskupem w Świetlicy Wiejskiej w Milikowie.