Najlepsze w powiecie i regionie zd

Uczennice Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu: Jolanta Szwed, Kamila Szwed i Sara Stupiec zajęły I miejsce w konkursie powiatowym „W krainie łużyckich skarbów”. Konkurs organizowany jest od wielu lat przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Bolesławcu, Lubaniu i Zgorzelcu. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat naszego bioregionu.

Uczniowie muszą wykazać się dużą wiedzą z zakresu ekologii, biologii i geografii. Etap powiatowy odbywał się w tym roku w Sali Konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Po zmaganiach w etapie powiatowym uczennice z Nowogrodźca zajęły również I miejsce w etapie regionalnym konkursu „W krainie łużyckich skarbów”. W tym roku szkolnym odbył się on w sali Fundacji Centrum Wspierania Przedsiębiorczości Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Zgorzelec-Goerlitz MEETIGPOINT MUSIC MESSIAEN. Znajduje się ono na terenie Stalagu VIII A, w którym w czasie II wojny światowej przebywało i straciło życie wielu więźniów różnych narodowości. Jest to przedsięwzięcie wyjątkowe, ponieważ stanowi jedyny tego typu projekt na obszarze Euroregionu Nysa, z tak szeroką ofertą edukacyjną, ukierunkowaną na wartości kształtujące samoświadomość historyczną i tożsamość kulturową. Postacią, która spaja okres II wojny ze współczesnością jest Oliver Messiaen, francuski kompozytor, który w obozie spędził dziewięć miesięcy. W tym czasie skomponował dzieło „Kwartet na koniec czasu", które weszło na trwałe do kanonu muzyki poważnej XX w. Po rozwiązaniu zadań konkursowych uczniowie mieli okazję zwiedzić teren Stalagu VIII A.

Opiekunem uczennic z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu jest Pani Beata Kril.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich gratuluje serdecznie sukcesu uczennicom z Nowogrodźca!