Pieczenica zd

W dniach 2-3 lipca 2016 roku w Gościszowie gminy Nowogrodziec odbyła się coroczna impreza pod nazwą Pečenica 2016. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zdzisław Król.
Pečenica to inaczej mówiąc, pieczona świnia lub prosie. Nazwa pochodzi od potrawy, jaką przywieźli w te okolice w latach powojennych osadnicy, którzy przybyli z ówczesnej Jugosławii. Pieczony na ogniu prosiak jest wyśmienity, choć samo przygotowanie zajmuje wiele godzin, a kilka kolejnych trzeba poświęcić na obracanie go nad ogniem.
Podczas pierwszego dnia program artystyczny współtworzył występy sceniczne oraz konkursy. Na scenie zaprezentowały się grupy i zespoły: uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie, Gościszowianki z Gościszowa, Milikowianki z Milikowa, Błękitne Kamizelki z Łagowa oraz Zagajnik-Wykroty. Przeprowadzono również konkursy dla dzieci, m.in. jedzenie chipsów bekonowych, konkurs Pasibrzucha (spożycie 50 cm kiełbasy na czas) oraz Konkurs-Siłacz 2016. Zwycięzców nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Na terenie Parku Dworskiego można było odwiedzić wiele stoisk prezentujących nie tylko wszelakie receptury mistrzowskiego przygotowania Pečenicy, ale również krzewy ozdobne i inne. Pierwszy dzień Pečenicy zakończył się występem zespołu Vivat, przy którym uczestnicy święta bawili się tańcząc do późnych godzin nocnych.
Drugi dzień Święta Pečenicy rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie. Następnym punktem programu było odsłonięcie tablicy pamiątkowej znajdującej się na Obelisku w Gościszowie. Tablica „W 70 rocznicę przybycia do Gościszowa reemigrantów z Jugosławii, głównie mieszkańców bośniackiego Nowego Martyńca oraz osadników z Centralnej Polski i wysiedlonych z Kresów Wschodnich, którzy znaleźli swoją nową małą ojczyznę na tej śląskiej ziemi” została poświęcona i uroczyście odsłonięta. Fundatorem tablicy są mieszkańcy Gościszowa i władze Samorządowe Gminy Nowogrodziec.

>>Pečenica 2016 - Dzień pierwszy<<

>>Pečenica 2016 - Dzień drugi<<

Źródło: GCKiS w Nowogrodźcu