jarm.2016

 >>Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji TV Łużyce pt. IV Jarmark Gancarski w Nowogrodźcu<<
>> Relacje TV Łużyce – Widowiskowy spektakl „Sploty czasu” światowej sławy Teatru Ocelot, zrealizowany z udziałem dzieci i młodzieży z Gminy Nowogrodziec<<
>>Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji TV Łużyce - Chór Harmonia uhonorowany<<
>>Świętowanie - relacja fotograficzna<<
Fot. Urząd Miejski w Nowogrodźcu
>>IV Jarmark Garncarski w Nowogrodźcu<<
>>Relacja fotograficzna z występów Grupy WHY oraz Libera i Ziółko<<
>>Relacja fotograficzna z występu Anny Wyszkoni<<
>>Relacja fotograficzna - "Wielkie gotowanie"<<
Fot. GCKiS w Nowogrodźcu

W dniach 13-14 sierpnia 2016 roku, już po raz czwarty, Gmina i Miasto Nowogrodziec świętowała swoje dni pod hasłem IV Jarmark Garncarski Wielki Garniec z Nowogrodźca nad Kwisą. Tegoroczna impreza dostarczyła Mieszkańcom Gminy oraz jej Gościom wielu niezapomnianych wrażeń i atrakcji.
W pierwszym dniu obchodów, w sobotę 13 sierpnia, odbyły się imprezy skierowane głównie do młodzieży. Dzień ten zainaugurował Otwarty Turniej Szachowy, występy Nowogrodzieckiej Orkiestry Dętej, Milenki Koniecznej, uczniów Szkoły Podstawowej w Gościszowie. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu oraz dzieci ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Nowogrodźcu. Wspaniałym przeżyciem artystycznym był występ zespołu młodzieżowego "Motajički vuk" z partnerskiej gminy Srbac (Republika Serbska, Bośnia i Hercegowina).
Tego dnia można było również wysłuchać koncertu Grupy Why, która zaprezentowała się w Nowogrodźcu z najlepszej strony, czego efektem były gromkie brawa licznie zgromadzonych widzów. Gwiazdą sobotniego wieczoru był Mateusz Ziółko oraz Liber.
Sobotni wieczór zakończył się niecodziennym widowiskiem Teatru Ruchu OCELOT pt. "Sploty czasu" w reżyserii Beaty Zając. Artyści Teatru OCELOT z udziałem dzieci z naszej gminy w sposób niekonwencjonalny poprzez taniec, muzykę, chwilami niebezpieczne ewolucje akrobatyczne i grę świateł przedstawili historię i tradycje Nowogrodźca. To wyjątkowe akrobatyczno- taneczne widowisko na długo pozostanie w pamięci mieszkańców i gości - uczestników IV Jarmarku Garncarskiego.
Niedziela, 14 sierpnia, rozpoczęła się Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej Orlików o Puchar Burmistrza Nowogrodźca. Zawody odbyły się na Stadionie Miejskim w Nowogrodźcu. W tym roku w Turnieju wzięły udział drużyny: GCKiS Chrobry Nowogrodziec, Twardy Świętoszów, GCKiS Talent Gościszów, Piast Wykroty, Football Academy Lwówek Śląski, LZS Pisarzowice, Orliki Węgliniec oraz gość z Niemiec zespół z miasta Großdubrau.
Po uroczystej mszy świętej odprawionej w kościele pw. świętych Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, barwny korowód przemaszerował ulicami naszego miasta. W paradzie udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Gminy i Miasta Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem i Przewodniczącą Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antoniną Szelechowicz oraz delegacje partnerskie Gminy Srbac z Bośni i Hercegowiny i Powiatu Przemyślany z Ukrainy, uczniowie szkół, przedstawiciele organizacji społecznych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej gminy. Gospodarz Gminy Robert Relich uroczyście powitał przybyłych Gości, Mieszkańców naszej gminy, następnie na znak pokoju i przyjaźni wraz z przedstawicielami gminy Srbac i powiatu Przemyślany wypuszczono gołębi.
Tego dnia Rynek opanowały sołectwa z przygotowanymi prezentacjami obrazującymi dorobek danej wsi, jej tradycji, kultury, folkloru. Mieszkańcy poszczególnych sołectw zaprezentowali wyroby kulinarne regionu, wyroby rzemiosła ludowego, artystycznego wykazując się wysokim zaangażowaniem społeczności wiejskiej.
W godzinach popołudniowych wystąpili artyści, soliści, zespoły, kapele ludowe oraz zespoły taneczne, prezentując swój bogaty dorobek. Podziwialiśmy na scenie Chór Harmonia, Nowogrodziecką Orkiestrę Dętą, zespoły Mali Gościszowianie i Gościszowianki, Milikowianki z Kapelą, Zagajnik-Wykroty i Czernianki, Echo z Chocianowca, Rząsinianki z Rząsin, Nasza Biesiada z Osiecznicy oraz Kapela Herbuty z Tomisławia.
Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły "Motajički vuk" z partnerskiej gminy Srbac (Republika Serbska Bośnia i Hercegowina) oraz Dziecięcy Chór „Melos” wraz z zespołami „Dywostruny” i „Galyczanky” z partnerskiego powiatu Przemyślany (Ukraina).Występy zagranicznych artystów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Jak co roku, wręczone zostały przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha statuetki za promocję Nowogrodźca. Wyróżnienia te przyznawane są w siedmiu kategoriach: Przedsiębiorczość, Edukacja, Kultura, Działalność Społeczna, Sport, Przyjaciel Gminy oraz Nagroda Specjalna. Serdecznie gratulujemy wysokiego wyróżnienia:
„Przedsiębiorczość” - Colian sp. z o.o z Wykrot, „Edukacja” - Krzysztof Kaczmarek z Wykrot, „Kultura” - Edward Gorczyca z Nowogrodźca, „Sport” - Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja Nowogrodziec, Andrzej Wilk z Gościszowa, „Działalność społeczna” - Grupowa Rada Sołecka z Czernej, Józef Potyszka, „Przyjaciel Gminy” - Mirosław Ćetojević, Srbac, BiH, „Nagroda specjalna” - Krystyna Glapińska z Nowogrodźca.
W niedzielny wieczór scena należała do znakomitej artystki Anny Wyszkoni, której talent i wykonanie zagwarantowały świetną zabawę i wiele niezapomnianych wrażeń.
Pokaz fajerwerków zakończył IV edycję Jarmarku Garncarskiego z Nowogrodźca nad Kwisą.