dzien zwyciestwa01

Dzisiaj w Nowogrodźcu uroczyście uczczono 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej, która była największym konfliktem zbrojeniowym w historii świata.

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego Nowogrodziec wraz z przedstawicielami samorządu lokalnego złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny w Nowogrodźcu, jak również pod pomnikami w Gierałtowie i Bolesławcu.

W krótkim przemówieniu z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa porucznik w stanie spoczynku Józef Komar podziękował serdecznie za przybycie zgromadzonym uczestnikom wydarzenia, podkreślając jakim ważnym dniem dla wszystkich Polaków jest dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Oddajemy dziś hołd poległym na frontach II wojny światowej. Symbolem ich patriotyzmu jest pomnik Obrońcom Ojczyzny w Nowogrodźcu, pod którym w tym dniu złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

Dzień 8 maja 1945 roku jest uznawany w Europie Zachodniej za moment zakończenia II wojny światowej. Bezwarunkowa kapitulacja została podpisana przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 roku. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01.Dzień wcześniej, 7 maja 1945 roku, Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - zakończyła II wojnę światową.

II wojna światowa pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych, wśród nich 5,8 mln ofiar - obywatele polscy.

Wieczna pamięć poległym!

 Zobacz zdjęcia >>>