Zapraszamy  Państwa do obejrzenia relacji TV Łużyce pt. XI Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J. I. Schnabla – CAROLINA I FALE

Są to fragmenty koncertu z 22 maja 2019 roku w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyka u J. I. Schnabla w Nowogrodźcu.

>>>XI Międzynarodowy Festiwal Muzyka u J. I. Schnabla – CAROLINA I FALE<<<

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej GCKiS w Nowogrodźcu, fot. Bernard Łętowski

>>>Relacja fotograficzna - CAROLINA I FALE<<<

 

Carolina Eyck

Niemiecko-łużycka artystka i kompozytorka, czołowy wirtuoz theremina na świecie. W 2015 roku otrzymała nagrodę Echo Klassik za „Nagranie Koncertu Roku”. W wieku 16 lat opracowała własną precyzyjną technikę gry i opublikowała pierwszą obszerną książkę poświęconą grze na tym instrumencie – The Art of Playing the Theremin. Jej metoda jest obecnie stosowana przez thereministów na całym świecie i bezsprzecznie zrewolucjonizowała sposób gry na tym instrumencie.

Artystka występowała jako solistka w salach koncertowych na całym świecie, m.in. z Berlińską Radiową Orkiestrą Symfonicznej, Filharmonią Brukselską, Argentyńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną czy Filharmonią Drezdeńską. Koncerty na theremin i orkiestrę skomponowali dla Caroliny Eyck tacy kompozytorzy, jak: Kalevi Aho, Andrew Norman, Dalit Warshaw czy Régis Campo. Wystąpiła również w premierze Wszechświata Fazila Saya i Symfonii Mezopotamii. Carolina Eyck występuje w duecie z pianistą i kompozytorem Christopherem Tarnowem, z którym nagrała dwie płyty.

W 2016 roku wydała wraz z American Contemporary Music Ensemble płytę z własnymi kompozycjami zatytułowaną Fantasias for Theremin and String Quartet. W 2016 roku rozpoczęła trasę koncertową ze swoim wyjątkowym programem solowym Theremin & Voice. Jej transkrypcję słynnego utworu The Ecstasy of Gold Ennio Morricone odtworzono w sieci ponad 15 milionów razy.

Carolina Eyck lubi współpracować z kompozytorami muzyki współczesnej wszelkich gatunków. Występowała lub nagrywała z: legendą rocka Steve’em Vai, piosenkarzem Gotye, DJ’em Jeffem Millsem, gitarzystą Jimem Moginie, zespołem rockowym Tangerine Dream, multiinstrumentalistą Jacobem Collierem, wokalistą Theo Bleckmannem i wieloma innymi.

Artystka regularnie prowadzi warsztaty, wykłady i kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest dyrektorem artystycznym Akademii Theremina w Colmar (Francja), Lipsku i Berlinie (Niemcy). W 2018 roku wystąpiła podczas internetowego panelu wykładowego TEDx, wygłaszając prelekcję o symbiozie samokontroli i wolności podczas gry na thereminie. Obecnie powstaje film dokumentalny o jej pracy zatytułowany Carolina and the Waves.

Christopher Tarnow

Studiował reżyserię dźwięku ze specjalizacją gra na fortepianie pod kierunkiem Mathiasa Petersena i Nerine Barrett w Hochschule für Musik Detmold oraz kompozycję w Hochschule für Musik und Theater Leipzig w klasie Reinharda Pfundta. Od 2008 roku pracuje jako reżyser dźwięku dla lipskiej wytwórni „Genuin” i od tego czasu nadzoruje realizacje i nagrania dla różnych producentów i stacji radiowych w Niemczech i za granicą. Produkcje CD, którymi kierował jako reżyser dźwięku, otrzymały kilka nagród, w tym dwie nagrody Echo Klassik (2013 i 2016). Od 2013 roku jest stałym pianistą Caroliny Eyck, z którą nagrał w 2014 roku płytę CD z improwizacjami dla nowojorskiej wytwórni „Butterscotch Records”, a rok później CD dla „Genuin” z sonatami oraz intermezzami napisanymi na theremin i fortepian. Krążek był nominowany do International Classical Music Award 2016.

W 2015 roku, za sprawą Bayer Kultur, miała miejsce światowa premiera koncertu fortepianowego Christophera Tarnowa z solistą Hardy’m Ritnerem oraz Noord Nederlands Orkest prowadzoną przez Petera Kuhna.

Duet Eyck – Tarnow

Zespół powstał w 2013 roku jako jeden z nielicznych na tak nietypowy skład, jakim jest theremin z fortepianem. Carolina Eyck i Christopher Tarnow występowali razem m.in. na „Festival Mitte Europa”, „Festival for Contemporary Music” w Elbphilharmonie Hamburg oraz podczas serii koncertów „Odd Harmonics” w Nowym Jorku. W 2014 roku nowojorska wytwórnia „Butterscotch Records” wydała płytę CD z improwizacjami Zespołu.

Jednym z głównych założeń Duetu jest poszerzenie repertuaru klasycznego dla ich instrumentów. Pierwszym krokiem było więc wykonanie pionierskiej w skali światowej sonaty na theremin i fortepian autorstwa Christophera Tarnowa (2013). Kompozycja ta dała podwaliny pod przyszłe przedsięwzięcia tych wyjątkowych Artystów.

Źródło: GCKiS w Nowogrodźcu