KGW Gierałtów we Wrocławiu zd

"Gierałtów to takie dawne polskie Kresy w pigułce. Tu nie chwyta się za telefon, żeby zapytać, czy można przyjść z wizytą. Tu się po prostu przychodzi. W Wigilię nikt nie powinien być sam, w efekcie na wieczerzy jest 20-30 osób. W jednej z rodzin jedzie się specjalnie po 90-letnią babcię, by poczuła, że jest częścią wspólnoty. W drugi dzień świąt na wieś wychodzą kolędnicy. Dziś są to dzieci, ale jeszcze 30-40 lat temu byli to stateczni panowie – tacy, którzy chodzili do kościoła, mieli we wsi – jak tu mówią – poważanie. Tych kolędników określano mianem Starszych Braci. Ubrani w staromodne kożuchy obchodzili domostwa z dobrą nowiną." Są to relacje Tygodnika Katolickiego Niedziela Legnicka.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego Koło Gospodyń Wiejskich z Gierałtowa prezentowało tradycyjne potrawy Wigilijne podczas wyjątkowego wydarzenia Prezentacje Tradycyjnych Stołów Wigilijnych we Wrocławiu. Podczas wydarzenia świątecznego Pasaż Grunwaldzki wypełnił się zapachem świątecznych specjałów, a 26 Kół Gospodyń Wiejskich z Dolnego Śląska prezentowało rozmaite potrawy wigilijne.

KGW z Gierałtowa godnie reprezentowało naszą gminę. Organizatorzy wydarzenia w Pasażu Grunwaldzkim zwrócili szczególną uwagę na prezentację naszych Pań. Komisja wyróżniła KGW Gierałtów, podkreślając wyjątkowość tej prezentacji, zgodność z tradycją Kresów Wschodnich, dobry smak potraw i wypieków sporządzonych zgodnie z przekazem przodków. „Wyróżnia nas tradycja pielęgnowana od najmłodszych lat oraz pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przyrządzamy nasze potrawy z myślą, że najlepszymi składnikami są składniki naturalne. Dlatego wszystkie nasze potrawy, wypieki bazujemy na własnych zaczynach, swojskich wiejskich produktach: jajach, mleku, maśle, śmietanie etc., dzięki którym wyzwalają się naturalne aromaty i charakterystyczny smak” – mówi Pani Jadwiga Kleszczyńska, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gierałtowie. „Zgodność z tradycją, pielęgnowana przez nas od lat, estetyka i staranność wykonania, jak również smak oraz sposób podania potraw jest dla mnie bardzo ważnym czynnikiem”- dodaje Pani Jadwiga Kleszczyńska, popularyzator tradycji i kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich.

Razem z Panią Jadwigą przyjechała do Wrocławia jej wnuczka, uczennica pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Gierałtowie, Kalina Kleszczyńska. Dziewczynka chłonie wiedzę o historii i kulturze swoich przodków, przekazywaną w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Kalina wystąpiła śpiewając kolędy w pięknym ludowy stroju, reprezentując zespół Pieśni i Tańca Nowogrodziec.

W wydarzeniu wzięły udział Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gierałtowie: Jadwiga Kleszczyńska, Monika Wyporkiewicz, Dorota Kleszczyńska, Ewa Rutko, Anna Matkowska oraz śliczna Kalina Kleszczynska.

Organizatorami wydarzenia w Pasażu Grunwaldzkim były Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Gierałtowie za godną postawę społeczną, których aktywność przyczynia się do dobrego wizerunku naszej gminy, dziękujemy za dbałość o polską tradycję, za trud, poświęcenie i zaangażowanie. 

KGW Gierałtów we Wrocławiu zdjęcia