Karkon LOGO

Już w najblizszą niedzielę, 25 maja, rusza XXII edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk – Karkonosze Tour 2014.

W Gminie Nowogrodziec  czołówkę kolarstwa z Polski oraz krajów sąsiednich będziemy witać  w  piątek  30 maja br.

Tegoroczny wyścig został ujęty w prestiżowym cyklu wyścigów kolarskich ProLiga, który skupia najważniejsze imprezy kolarskie w Polsce.
XXII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bałtyk – Karkonosze Tour składa się z ośmiu etapów, których łączna długość wynosi 912,2km. Mieszkańcy naszej Gminy przywitają kolarzy w miejscowościach Nowa Wieś, Zebrzydowa, Czerna, Wykroty, Godzieszów. Następnie trasa będzie przebiegała przez Jeleniów, Czerwoną Wodę, natomiast o godzinie 13.40 planowany jest powrót do naszej Gminy. Kolarze przejadą przez miejscowości Godzieszów, Wykroty, Czerna, Zebrzydowa, Nowogrodziec (ulice 1 Maja, Bolesławiecka, Rynek – LOTNA PREMIA, Krótka, Sienkiewicza), Milików i Gościszów. Planowane godziny przejazdu 12.30 do 15.00.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich gorąco zaprasza wszystkich Mieszkańców i Gości Gminy i Miasta Nowogrodziec w dniu 30 maja 2014 roku na wyjątkowe wydarzenie sportowe - XXII Międzynarodowy Wyścig Kolarski BAŁTYK – KARKONOSZE TOUR !

Przechwyt

Karkonosze - mapka

 

Więcej informacj:

Wyścig rozpoczyna się 30-kilometrowym prologiem na ulicach Kołobrzegu w dniu 25 maja. Tradycyjnie pierwsze dni wyścigu będą polem do popisu dla sprinterów. Wzorem roku ubiegłego odbędzie się również, jako II etap, jazda indywidualna na czas ze startem i metą w Dobrej, która pozwoli „przetasować" peleton przed dojechaniem do Karkonoszy. Dwa ostatnie etapy, które powinny zadecydować o Klasyfikacji Generalnej, to tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6 km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 % oraz VIII królewski etap Piechowice – Szklarska Poręba, na którym rozegranych zostanie 5 Górskich Premii m.in. w Michałowicach, Borowicach, na Przełęczy Kowarskiej i Szklarskiej Porębie.

Poszczególne etapy Bałtyk – Karkonosze Tour 2014:
25.05.2014 PROLOG KOŁOBRZEG (kryterium) 30,0 km
26.05.2014 I ETAP KOŁOBRZEG – ŚWIDWIN 167,3 km
27.05.2014 II ETAP DOBRA - DOBRA(jazda na czas) 22,7 km
27.05.2014 III ETAP WOLIN – NOWOGARD 123,6 km
28.05.2014 IV ETAP STEPNICA - STEPNICA 122,4 km
29.05.2014 V ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK 117,1 km
30.06.2014 VI ETAP KOŻUCHÓW – LEŚNA 227,9 km
31.05.2014 VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ (jazda na czas) 11,6 km
31.05.2014 VIII ETAP PIECHOWICE – SZKLARSKA PORĘBA 119,6 km

Krótka charakterystyka poszczególnych etapów:
PROLOG:
Trasa prologu w Kołobrzegu przebiegać będzie ulicami: Łopuskiego, Armii Krajowej, Sybiraków, Dworcowa, Łopuskiego.
Szybka techniczna runda 1000 m dla sprinterów.
Prolog rozgrywane będzie systemem eliminacyjnym, po którym w finale wystartują najlepsi zawodnicy w swoich grupach.
Start - Kołobrzeg ul. Łopuskiego, godz. 18:30
Meta - Kołobrzeg ul. Łopuskiego, godz. 19:40

I ETAP KOŁOBRZEG – ŚWIDWIN
Wyjazd z Kołobrzegu poprzedzony sześcioma rundami, które były na prologu. Następnie - wyścig kieruje się wybrzeżem w kierunku Karlina, gdzie będzie rozgrywana Lotna Premia. Na tym etapie rozegrane zostaną również Lotna Premie w Tychowie, Brzeżnie oraz na rundach w Świdwinie. W roku 2013 r. w Świdwinie wygrał Grzegorz Stępniak z CCC Polsat Polkowice.
Etap dla sprinterów.
Start - Kołobrzeg ul. Łopuskiego, godz. 13:00
Meta - Świdwin Plac Konstytucji 3 Maja, godz. 16:45

II ETAP DOBRA – DOBRA jazda indywidualna na czas
Klasyczna „płaska" czasówka na trasie Dobra – Dobra z półmetkiem w miejscowości Sułkowo.
Etap dla czasowców.
Start/Meta – Dobra, ul Kościuszki, godz. 9:30
Przyjazd ostatniego zawodnika do Dobrej - 11:45

III ETAP WOLIN – NOWOGARD
Zawodnicy z Wolina kierują się na Kamień Pomorski, Gryfice, gdzie rozegrane będą Lotne Premie. Następnie wyścig jedzie do Nowogardu, gdzie metę etapu poprzedzą siedmioma okrążeniami 2300m ulicami Nowogardu.
Etap dla sprinterów.
Start – Wolin, ul. Wojska Polskiego, godz. 16:00
Meta – Nowogard, ul. 15 lutego, godz. 18:45

IV ETAP STEPNICA – STEPNICA
Osiem rund 15,3 km ma trasie Stepnica – Miłowo – Zielonczyn – Czerwonak – Stepnica. Siedem Lotnych Premii w Stepnicy.
Etap dla sprinterów.
Start – Stepnica, ul. Bolesława Krzywoustego, godz. 14:30
Meta – Stepnica, ul. Bolesława Krzywoustego, godz. 17:10

V ETAP ZBĄSZYNEK – ZBĄSZYNEK
Wyjazd ze Zbąszynka poprzedzony jedną rundą 4700m, następnie wyścig kieruje się na Nowy Tomyśl, Babimost, gdzie będą rozgrywane Lotne Premie.
Następnie wyścig wraca na trasę rundy, która była w Zbąszynku na starcie. Po przejechaniu pięciu okrążeń - meta etapu. W 2011 r. w Zbąszynku wygrał Krzysztof Jeżowski Bank BGŻ a w roku 2012 i 2013 - Grzegorz Stępniak z CCC Polsat Polkowice.
Etap dla sprinterów.
Start – Zbąszynek, ul. Wojska Polskiego, godz. 17:00
Meta – Zbąszynek, ul Wojska Polskiego, godz. 19:35

VI ETAP KOŻUCHÓW – LEŚNA
Wyjazd w kierunku Leśnej poprzedzony sześcioma okrążeniami po ulicach Kożuchowa, 1600m każda. Następnie wyścig jedzie do Leśnej, mając na trasie Lotne Premie w: Małomicach, Osiecznicy, Czerwonej Wodzie, Żarskiej Wsi, Nowogrodźcu, Lubomierzu, Gryfowie Śląskim.
Meta etapu w Leśnej zostanie poprzedzona jednym okrążeniem na terenie Gminy Leśna. W 2012 r. w Leśnej wygrał Mateusz Komar z BDC Marc Pol, a w 2013 r. - Konrad Dąbkowski z BDC Marc Pol.
Etap dla zawodników lubiących „klasyki".
Start – Kożuchów, ul Rynek, godz. 11:00
Meta – Leśna, „Orliki", godz. 16:00

VII ETAP KOWARY – PRZEŁĘCZ OKRAJ
Tradycyjna czasówka Kowary – Przełęcz Okraj na dystansie 11,6km, ze średnim nachyleniem 5,1% i maksymalnym 12 %. Etap ten już od kilku lat rozstrzyga o kolejności zawodników w Klasyfikacji Generalnej. W 2013 roku ten etap wygrał Mateusz Taciak z CCC Polsat - Etap dla górali.
Start – Kowary, ul. 1 Maja, godz. 9:00
Przyjazd ostatniego zawodnika na Przełęcz Okraj - 11:30

VIII ETAP PIECHOWICE – SZKLARSKA PORĘBA
Królewski etap tegorocznego wyścigu. Wyjazd z Piechowic poprzedzony pięcioma okrążeniami po ulicach Piechowic - 2000m każde. Po małych rundach w Piechowicach zawodnicy jadą na rundę Piechowice – Michałowice – Piechowice, gdzie w Michałowicach będzie rozegrana Premia Górska, jak również w Piechowicach - Lotna Premia. Z Piechowic wyścig jedzie na Lotną Premię w Podgórzynie, by potem skierować się na Premię Górską w Borowicach. Następnie z Borowic wyścig jedzie na Lotną Premie do Kowar i dalej trasą czasówki dojeżdża do Premii Górskiej na Przełęczy Kowarskiej, z której główna drogą przez Kowary, Miłków, Podgórzyn, Jelenią Górę – Sobieszów dojedzie do kolejnej Premii Górskiej w Michałowicach. Następnie po zjeździe w Piechowicach wyścig jedzie na Szklarską Porębę, następnie - na Szklarską Porębę Dolną, gdzie zlokalizowana jest kolejna Premia Górska. Meta w Szklarskiej Porębie poprzedzona zostanie dwoma rundami - ulicami: Dworcowa, Armii Krajowej, Oficerska, Demokratów, Dworcowa.
Etap dla górali.
Start – Piechowice, ul. 1 Maja, godz. 15:00
Meta - Szklarska Poręba, ul. Dworcowa, godz. 18:00

Głównym Sponsorem wyścigu jest Związek Gmin Karkonoskich
Oficjalnymi Sponsorami są: Hotel Duet Goleniów, QUEST Jelenia Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Sponsorami wyścigu są:, Firma Szymczak Maszewo, Mostar Stargard Szczeciński, Wiktoria Port Stepnica, NFC Polska North Stepnica
Kolarze powalczą o następujące koszulki:
ŻÓŁTA Związek Gmin Karkonoskich – Klasyfikacja Generalna
ZIELONA QUEST– Klasyfikacja Górska
NIEBIESKA Hotel DUET Goleniów– Klasyfikacja Sprinterska

Producentem koszulek dla liderów poszczególnych klasyfikacji jest firma QUEST Jelenia Góra.
Źródło: www.baltyk-karkonosze.com