koncert finałowy zd

Co roku podczas majowych dni miasto Nowogrodziec staje się stolicą muzyki wokalno-instrumentalnej.

Patronem tego bezprecedensowego wydarzenia muzycznego jest osoba rodzimego kompozytora Józefa Ignacego Schnabla, twórcy muzyki religijnej, organizatora koncertów i pedagoga.
Podczas wieczornych recitali i koncertów w Nowogrodźcu swój kunszt zaprezentowali Artyści, których muzyczne interpretacje zdobyły uznanie na całym świecie. Nasze miasto gorąco witało Pana Profesora Andrzeja Białko, najsłynniejszego polskiego Organistę, znakomitą wokalistkę urodzoną w Ghanie – Pani Margaret Ferguson (sopran) oraz akompaniującego jej Pana Pawła Tomaszewskiego (fortepian), Zespół Glass Duo, Państwo Anna i Arkadiusz Szafraniec – duet grający na największej szklanej harfie na świecie oraz Wrocławską Orkiestrę Kameralną Leopoldinum pod batutą Maestro Wojciecha Rodka z udziałem wybitnych instrumentalistów: Pana Santiago Cimadevilla – bandoneon (Argentyna/Holandia) oraz Pana Martina Złotnickiego – gitara.

Dnia 25 maja 2014 roku w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu licznie zgromadzeni Mieszkańcy oraz Goście naszej gminy serdecznie powitali Maestro Wojciecha Rodka wraz z instrumentalistami. W Koncercie Finałowym "Pod słońcem południa" w mistrzowskim wykonaniu Artystów publiczność usłyszała Crisantemi Giacomo Puccini, Koncert na bandoneon, gitarę i orkiestrę smyczkową Astora Piazzolli, oraz Souvenir de Florence Piotra Iljicza Czajkowskiego. Po każdym utworze nowogrodziecka publiczność nagradzała występujących długimi i gromkimi brawami. Nie obyło się bez bisowania i owacji na stojąco! Tradycyjnie wszyscy Artyści festiwalu zostali nagrodzeni przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha pamiątkowymi medalami z wizerunkiem Józefa Ignacego Schnabla oraz upominkami.

Po zakończeniu koncertu Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich ogłosił zamknięcie VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u J.I. Schnabla", po czym wzniośle zabrzmiał Hejnał Nowogrodźca w wykonaniu instrumentalistów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Po koncercie Pan Santiago Cimadevilla zgodził się na udzielenie wywiadu dla gościnnego Nowogrodźca. Artysta powiedział, że po raz pierwszy gra w Polsce i jest zachwycony polską serdecznością, gorącym przyjęciem, temperamentem. Na co dzień Pan Cimadevilla mieszka i pracuje w Holandii, zaś tutaj w Nowogrodźcu czuł się, jak przed rodzimą argentyńską publicznością – spontaniczną i gorącą, wdzięczną i otwartą! Wyraził ogromną nadzieję na kolejne spotkania z Nowogrodźcem. O sobie powiedział, iż dużo pracuje, kocha swoją pracę, regularnie koncertuje. Pan Santiago Cimadevilla często gra dla byłej Królowej Niderlandów Beatrix Wilhelminy Armgard van Oranje-Nassau oraz nowego Króla Niderlandów Willema-Alexandra Oranje-Nassau i jego małżonki Królowej Maximy Zorreguiety Cerruti. Nowa Królowa Niderlandów jest Argentynką, stąd wynika zamiłowanie pary królewskiej do muzyki argentyńskiej. Pan Santiago Cimadevilla powiedział również, że po koncercie w Nowogrodźcu zagra właśnie dla rodziny królewskiej – w najbliższą sobotę. Artysta prosił jeszcze raz powiedzieć Mieszkańcom Nowogrodźca: „Jesteście niezwykle wspaniałą i szczerą publicznością, pokochałem Polaków! Dziękuję Wam!"

W tym roku honorowy patronat nad VI Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym "Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla" objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Stefan Cichy Biskup Legnicki, JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu prof. AM dr hab. Krystian Kiełb oraz Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, współorganizatorem – Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu. Dyrektorem VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Muzyka u J.I. Schnabla" była Pani Eliza Szwed, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu, Dyrektorem Artystycznym – Pani dr Aleksandra Pijarowska.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom i Gościom Gminy Nowogrodziec za udział w niezwykłym wydarzeniu muzycznym - VI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla" w Nowogrodźcu! Dziękuje serdecznie Artystom i Dyrektorowi Artystycznemu Pani dr Aleksandrze Pijarowskiej, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu Pani Elizie Szwed, Prowadzącemu Koncerty Panu Miłoszowi Kula, Księdzu Dziekanowi Krzysztofowi Słabickiemu, Uczniom i Wychowawcom placówek oświatowych Gminy Nowogrodziec, wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji i przebiegu tej wspaniałej uczty duchowej!

 A.Veer