Łużyckie Wędrówki zd

W dniach 24-26 kwietnia odbyła się XV edycja rajdu "3 Dni, 3 Kraje, 3 Wędrówki" pod nazwą ŁUŻYCKIE WĘDRÓWKI. Organizatorem rajdu był Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu, współorganizatorem m.in. był Urząd Miejski w Nowogrodźcu.

Przedsięwzięcie to od wielu lat organizowane jest na pograniczu polsko-czesko-niemieckim. Przez 3 dni, w każdym z krajów odbywa się cykl pieszych wędrówek pasjonatów łużyckich ziem. Impreza miała charakter międzynarodowy – gościliśmy turystów z odległych zakątków Polski, z Czech, Niemiec, Węgier, Austrii, Holandii i Danii. Rajd ten to przykład jednej z imprez, która doskonale wykorzystuje nasze położenie na styku trzech państw. Wspaniała inicjatywa ukazuje jak wielkim atutem może być nasz region pod względem turystycznym. Trójstronna współpraca organizacji turystycznych i samorządów Polski, Czech i Niemiec zburzyła granice, szczególnie te mentalne.

Polska część pieszych wędrówek rozpoczęła się w gminie Nowogrodziec. Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich osobiście powitał startujących w Nowogrodźcu uczestników rajdu. Po zarejestrowaniu się turystów w rejestrze organizatorów o godzinie 6:30 rozpoczął się start spod ratusza na rynku miejskim w Nowogrodźcu. Jako pierwsi wystartowali zawodnicy pokonujące trasę 42 km. W ślad za nimi wyruszyli uczestnicy rajdu na 31 km, zaś potem – na 24 km. Liczną grupę stanowili również uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, przedszkolaki startowali w Lubaniu.

Po stronie Polskiej w „Łużyckich Wędrówkach” wzięły również udział liczne grupy rowerzystów z Bogatyni, Lubania, Gryfowa Śląskiego, którzy startowali z Nowogrodźca po uczestnikach rajdu pieszego. Z informacji uzyskanych od głównego organizatora PTSM w Lubaniu wynika, że w polskiej części rajdu udział wzięło ponad 1700 uczestników.

Pogoda dopisała, temperatura +18 sprzyjała uczestnikom wydarzenia turystycznego. Organizatorzy zadbali, by wędrówka była dla wszystkich bezpieczna. Przygotowano poczęstunek – słodycze, kawę, herbatę, zaś w punktach kontrolnych – napoje oraz ciepły posiłek. Każdy uczestnik otrzymał mapkę trasy, pamiątki z Nowogrodźca, imienny dyplom ukończenia wędrówki i pamiątkową plakietkę.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje uczestnikom XV edycji rajdu "3 Dni, 3 Kraje, 3 Wędrówki" pod nazwą ŁUŻYCKIE WĘDRÓWKI, życząc wszystkim dużo zdrowia, energii, radości, sukcesów sportowych, wytrwałości i szczęścia osobistego.

Zapraszamy serdecznie do gościnnego Nowogrodźca!

Zobacz galerię >>>

 >>Relacje TV Łużyce - Trzy dni wędrówki<<

 A.Veer