Dzień ziemi zd

Kształtowanie postaw proekologicznych jest jednym z projektów programu wychowawczego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie. Cykl różnorodnych działań w tym kierunku, jak co roku, miał swój finał podczas kwietniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tegoroczne święto odbyło się w formie tygodniowej akcji "Kolorowy czas kwietniowy".

"Sponsorem" każdego dnia był inny kolor symbolizujący różnorodne treści ekologiczne. Punktem wspólnym wszystkich dni było to, że każdy - duży i mały - ubierał się w obowiązującym w tym dniu kolorze.

Dzień I - Dzień Natury - kolor zielony.
Rozpoczęto dzień na zielono. Widać to było na szkolnych korytarzach i salach. Tego dnia ogłoszono dwa główne konkursy dla klas starszych - na plakat pt. "PRZYSZEDŁ CZAS DBAĆ O LAS" oraz na album o wybranym organizmie chronionym w Polsce.

Dzień II - Dzień Słońca - kolor żółty.
Słońce, jako symbol radości oraz czystej energii, zdominowało dzień drugi. Uśmiechnięte słoneczka na strojach uczniów i nauczycieli przypominały o potrzebie życzliwości i tolerancji wobec innych. Było naprawdę wyjątkowo grzecznie i uprzejmie.

Dzień III - Dzień Zdrowia - kolor pomarańczowy.
Aby być zdrowym, trzeba zdrowo się odżywiać. Ta prawda przyświecała organizatorom szkolnego straganu z owocami i warzywami. Warzywne chipsy i owocowe talarki, pięknie podane w zdrowym wafelku cieszyły oko i podniebienie młodych konsumentów. Przebojem były jednak pyszne ciasta marchewkowe i szpinakowe.

Dzień IV - Dzień Ekologa - kolor niebieski.
Czwarty dzień tygodnia ekologicznego poświęcony był prawidłowej gospodarce odpadami. Tematem wiodącym był recykling czyli powtórne wykorzystanie surowców. Klasy 0-III otrzymały zadanie specjalne - wykonanie instalacji przestrzennej "Cuda z odpadów".

Dzień V - Dzień Ziemi - kolor brązowy.
Dzień piąty, ostatni, był czasem podsumowań i rozstrzygnięć konkursowych. Wysoki poziom prac spowodował, że wybór najlepszych dzieł był bardzo trudny. Szczególną inwencją popisali się twórcy prac z odpadów. Ostatecznie laureatami konkursu zostali: Julia Wyspiańska za pracę "Koń", Wojtek Krawulski za "Świnkę", Marysia Szuter za "Krokodyla", Patryk Łukaszewski za pracę "Robot".

Zwieńczeniem tygodniowych potyczek z ekologią były turnieje wiedzy o przyrodzie prowadzone w formie znanego i popularnego telewizyjnego Quizu 1 z 10. W kategorii klas młodszych zwycięzcą okazał się Patryk Łukaszewski, a wśród uczniów klas starszych - Radek Szwed. Pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich działań była Pani Łucja Rutyna-Chwała wraz z prowadzoną przez siebie grupą projektową.

O ważnej roli, jaką w naszym życiu pełni las, przekonywali w swoim przedstawieniu uczniowie klasy czwartej i piątej. Leśne skrzaty, rośliny i zwierzęta poszukiwały skarbu, nie wiedząc o tym, że są nim one same. Na szczęście wszystko się dość szybko wyjaśniło i ta prosta prawda popłynęła do widzów teatrzyku.

Dzień ziemi zdjęcia

Źródło: Szkoła Podstawowa w Gierałtowie