70. rocznica zakończenia II wojny światowej zd

Dzisiaj w Nowogrodźcu uczczono 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej - największego konfliktu zbrojeniowego w historii świata.

Z tej okazji Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego Nowogrodziec na czele z porucznikiem w stanie spoczynku Józefem Komarem wraz z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem zapalili znicze i złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny w Nowogrodźcu, jak również pod pomnikiem żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu. Zapalono znicze i złożono kwiaty również w miejscowościach Gierałtów, Wykroty, oraz Zagajnik.

Dzień 8 maja 1945 roku jest uznawany w Europie Zachodniej za moment zakończenia II wojny światowej - Dzień Zwycięstwa. Tego dnia w 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 roku, Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - zakończyła II wojnę światową.
II wojna światowa pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych, wśród nich 5,8 mln ofiar - obywatele polscy.

dzień zwycz zdjęcia

A.Veer