Podziękowanie za plony
W minioną niedzielę, 28 sierpnia, mieszkańcy gminy Nowogrodziec podziękowali za zebrane plony podczas tradycyjnego wydarzenia Dożynki Gminne. Święto plonów to czas wdzięczności za zbiory, czas podziękowań za ciężką pracę, szacunku dla każdego kłosa zboża, to także podkreślenie głębokiego przywiązania do tradycji zakorzenionej w historii naszego narodu.
Zgodnie z naszą gminną tradycją uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej Polowej Mszy Świętej Dożynkowej przy muzycznej oprawie scholii parafialnej „Cantate Domine” z Gierałtowa. Po mszy świętej Starostowie dożynek Pani Barbara Sądaj i Pan Zbigniew Kapusta złożyli na ręce Gospodarza gminy Roberta Relicha chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Chleb dożynkowy, jak każe tradycja, został podzielony wśród zgromadzonych gości.
Podczas ceremoniału dożynkowego Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich podziękował wszystkim Rolnikom oraz Sołtysom za udział we wspólnym świętowaniu zakończenia żniw, za ciężką pracę, za pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej młodszemu pokoleniu. Popłynęły życzenia radości, sił, wytrwałości w pokonywaniu trudności, szczęścia i dobrego zdrowia. „Pragnę gorąco podziękować wszystkim Rolnikom za codzienny chleb na naszych stołach, za umiłowanie ziemi, za codzienny trud i wysiłek. Niech ciężki zawód Rolnika cieszy się szacunkiem oraz uznaniem naszego społeczeństwa!” – powiedział Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca.
Na zgromadzonych w Czernej mieszkańców i gości gminy czekało wiele atrakcji. W części artystycznej wystąpiły zespoły: „Milikowianki z Kapelą”, „Gościszowianie z Kapelą”, „Zagajnik Wykroty”, Nowogrodziecka Orkiestra Dęta. Swój dorobek artystyczny zaprezentowały dzieci ze szkoły Podstawowej im. Górników Surowców Mineralnych w Czernej, zbierając gromkie brawa publiczności.
Sołectwa zaprezentowały tradycyjne wieńce dożynkowe, które wykonane zostały z niezwykłą starannością i poświęceniem. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wyróżniono trzy sołectwa: Gościszów – I miejsce, Zagajnik – II miejsce i Zebrzydowa – III miejsce.
Zabawy i konkursy towarzyszyły wydarzeniu. Tradycyjnie zaprezentowano wystawę sprzętu rolniczego oraz zorganizowano ogród zabaw dla najmłodszych.
Wyjątkowy koncert zaprezentował góralski zespół folkowy z Białego Dunajca - gwiazda wieczoru „Trebunie Tutki”.
Przy utworach zespołu „Na Żywo” zabawa dożynkowa trwała do późnych godzin wieczornych.
Na skróty
- Budżet
- Sesje i Komisje Rady Miejskiej
- Mapa Gminy
- Podatki i opłaty lokalne
- Zgłoszenie awarii oświetlenia ulicznego
- Ochrona danych osobowych
- Odpady komunalne
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
- E-dziennik
- E-usługi
- Zgłaszanie nieprawidłowości / ochrona sygnalistów
- Dofinansowanie dla pracodawców
- Profilaktyka uzależnień
- Komunikaty zarządzania kryzysowego

