Powrót do korzeni – wizyta w Gminie Gorzyce
Zespół folklorystyczny „Gościszowianie” z Gminy i Miasta Nowogrodziec wraz z grupą mieszkańców gościli 22-23 października br. w ramach współpracy partnerskiej w Gminie Gorzyce. Mieszkańcy naszej gminy odwiedzili naszych partnerów, nawiązując dobre relacje, dzieląc się wzajemnie doświadczeniem, wspominając dawne dzieje historyczne, łączące nasze gminy. Nieco wcześniej, 10 września br., zespół „Gościszowianie” obchodził Jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Doceniając bogate osiągnięcia zespołu oraz aktywny udział w życiu kulturalnym i społecznym, Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich zainicjował na mocy Umowy partnerskiej z Gminą Gorzyce pracy organizacyjne, związane z wyjazdem zespołu, dofinansowując częściowo koszty pobytu w Gorzycach dla uczestników zespołu.
Nasi mieszkańcy zwiedzili partnerską gminę, w tym Gorzyce, Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki oraz Motycze. Wzięli również udział w wycieczce do Sandomierza. Wszędzie członków naszej delegacji witano ciepło i życzliwie. W Gorzycach delegacja zapoznała się z zabytkami architektonicznymi miasta, nowoczesną infrastrukturą, zwiedzili miejscowy staw, plac zabaw oraz inne atrakcje.
W miejscowości Trześń nasi mieszkańcy wraz z Wójtem Gminy Gorzyce Leszkiem Surdy wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym. To wspólne nabożeństwo miało symboliczny wymiar, gdyż w 1899 roku po odprawionej mszy świętej nasi przodkowie wyruszyli z tamtejszych okolic do Bośni w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Zespół „Gościszowianie” zapewnił piękną oprawę muzyczną mszy świętej. Po zakończeniu nabożeństwa delegacja zwiedziła Stare Kościelisko, aby wysłuchać historii tego miejsca oraz oddać cześć swoim przodkom, zapalając znicze na cmentarzu parafialnym w jego najstarszej części.
„Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszej miejscowości tak wspaniałych ludzi, którzy niejednokrotnie mogą być naszymi dalekimi krewnymi.’ – te wzruszające słowa powiedziano naszym mieszkańcom w Trześni.
W Domu Kultury w Sokolnikach nasza delegacja była goszczona przez Koło Gospodyń Wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miejscowości Sokolniki. Zespół Pieśni i Tańca „Sokolanie” z Sokolnik umilał czas zgromadzonym. Tańczyły dzieci z Sokolnik, zaś „Gościszowianie” śpiewali dla gospodarzy wieczoru. Zakończono spotkanie wspólną biesiadą i hojnym swojskim poczęstunkiem przygotowanym przez Pań z Koła Gospodyń Wiejskich.
Nie obeszło się bez wizyty w Sandomierzu. Nasi „Gościszowianie” w pięknych strojach ludowych śpiewali w rynku sandomierskim zbierając gromkie brawa mieszkańców. W Sandomierzu zwiedzano również kościoły, klasztor, podziemną trasę turystyczną. Oczywiście, nie zapomnieli o znanym w Polsce muzeum "Świat Ojca Mateusza".
Były wspólne spotkania integracyjne, biesiadowanie, pieśni i tańce, a potem pożegnanie Wójta Leszka Surdy i świadomość tego, że smutno jest się rozstawać z tymi wspaniałymi, życzliwymi i gościnnymi ludźmi! Cóż, czas wizyty minął bardzo szybko i nadszedł czas powrotu.
„To był piękny wyjazd, wspaniałe przeżycia i radość ze wspólnie spędzonych chwil w gościnnej Gminie Gorzyce. Dziękujemy Gospodarzom z Gorzyc, dziękujemy władzom samorządowym naszej gminy za wsparcie finansowe i organizacyjne wizyty w Gorzycach, dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu, dziękujemy Burmistrzowi Robertowi Relichowi za wsparcie i docenienie dorobku naszego zespołu.” – Kierownik Zespołu folklorystycznego „Gościszowianie” Pani Iwona Omiatacz.
Zespół folklorystyczny „Gościszowianie” obecnie liczy 25 osób. Członkowie zespołu to potomkowie repatriantów krajów byłej Jugosławii. W swoim repertuarze posiadają; pieśni wojskowe, obrzędowe, pogrzebowe, miłosne, zalotne, pieśni wielkanocne, bożonarodzeniowe, kolędy, pieśni małomiasteczkowe, dożynkowe, weselne, żniwne, świętojańskie, legionowe. „Gościszowianie” zawsze aktywnie uczestniczą we wszelkich wydarzeniach kulturalnych Gminy Nowogrodziec, Regionu Dolnego Śląska, Polski i zagranicą. Grupa integruje miejscową społeczność, środowisko wiejskie oraz młodsze pokolenie w dziedzinie kultury, przyczyniając się do utrwalania kultywowanych do dziś tradycji. Pieczołowicie pielęgnują dawne zwyczaje, przygotowując potrawy i wypieki wg przepisów i receptur swoich przodków. Kultywowanie tradycji ludowych docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dla członków Zespołu nadał odznaczenia „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
Najważniejsze osiągnięcia:
trzykrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą za widowiska i śpiew oraz w kategorii występów solowych (1987, 1995 i 2001), III miejsce w 49. Edycji Festiwalu
- udział w IV i V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
- udział w 54. Międzynarodowym Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS im. Andrzeja Markowskiego – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu;
Zespół „Gościszowianie z Kapelą” został również laureatem 46. edycji Nagrody imienia Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej w kategorii VI - dla zespołów folklorystycznych, która została wręczona podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie 1 lipca 2021 roku.
Na skróty
- Budżet
- Sesje i Komisje Rady Miejskiej
- Mapa Gminy
- Podatki i opłaty lokalne
- Zgłoszenie awarii oświetlenia ulicznego
- Ochrona danych osobowych
- Odpady komunalne
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
- E-dziennik
- E-usługi
- Zgłaszanie nieprawidłowości / ochrona sygnalistów
- Dofinansowanie dla pracodawców
- Profilaktyka uzależnień
- Komunikaty zarządzania kryzysowego