Bezpieczeństwo użytkowania przenośnych pilarek łańcuchowych
W gospodarstwie rolnym drewno wykorzystywane jest do wielu celów, m.in. ogrzewania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej, przygotowywania karmy dla zwierząt, jako materiał budowy płotów, zagród czy więźby dachowej. Wycinka drzew z użyciem ostrych narzędzi, takich jak pilarki, siekiery i piły, wiąże się z ryzykiem poważnych w skutkach wypadków.
Ich przyczyną najczęściej są:
- niewłaściwy sposób ścinki i obalania drzew (niewłaściwa organizacja stanowiska pracy, nieporządek w miejscu pracy, brak koordynacji przy pracy zespołowej);
- demontaż fabrycznych systemów bezpieczeństwa w pilarkach łańcuchowych i tarczowych;
- używanie niesprawnych, niewłaściwie konserwowanych narzędzi w złym stanie technicznym (bez osłon, zabezpieczeń części ruchomych, bez właściwej regulacji i niezbędnych napraw);
- wykonywanie napraw i regulacji sprzętu przy włączonym napędzie;
- brak podstawowej wiedzy o zasadach pracy narzędziami do pozyskiwania drewna (np. niewłaściwe trzymania pilarki łańcuchowej);
- praca w nieodpowiedniej lub niewłaściwie założonej odzieży ochronnej oraz brak zabezpieczeń wzroku i słuchu;
- nieumiejętny sposób rozłupywania drewna (niestabilny pieniek, przytrzymywanie ręką klocków drewna);
- stan psychofizyczny rolnika (stan zdrowia uniemożliwiający bezpieczną pracę, wykonywanie pracy po spożyciu alkoholu, zmęczenie, stres).
Przed przystąpieniem do pracy pilarką należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi, a także sprawdzić działanie hamulca bezpieczeństwa, stopień napięcia i ostrość łańcucha, wyprofilowanie ogranicznika głębokości ogniw łańcucha, mocowanie ostrogi oraz obecność wychwytnika łańcucha. Łańcuch powinien być naciągnięty tak, by nie zwisał z prowadnicy, a jednocześnie by można było go swobodnie przesuwać. Łańcuch należy regularnie ostrzyć. Podczas ręcznego ostrzenia łańcucha należy pamiętać o zachowaniu takiego samego kąta (pomocne mogą być w tym tzw. wózki do ostrzenia). Na rynku są piły łańcuchowe, które można naostrzyć za pomocą specjalnej ostrzałki zakładanej na prowadnicę.
Pracę przy pozyskiwaniu drewna należy wykonywać w spodniach lub nogawicach z wkładką antyprzepięciową, rękawicach, specjalnych butach na protektorze z metalowymi noskami oraz kasku z ochronnikami słuchu i siatką zabezpieczającą oczy lub w goglach.
Odzież z elementami antyprzepięciowymi zabezpiecza przed zetknięciem się łańcucha tnącego z ciałem człowieka, buty z wysoką cholewą, wzmocnionymi noskami, z antypoślizgową podeszwą i wkładką antyprzepięciową chronią przed urazami, natomiast kask z ochronnikami wzroku i słuchu chroni głowę i twarz przed uderzeniem drewnem i nadmiernym hałasem.
Przed przystąpieniem do pracy należy też sprawdzić czy strój jest dokładnie zapięty i przylega do ciała, a buty – zasznurowane.
Praca przy pozyskiwaniu drewna zagrożona jest dużym ryzykiem wypadku, dlatego powinni ją wykonywać zdrowi i silni mężczyźni. Przystępując do pracy należy być wypoczętym i skoncentrowanym. Praca po spożyciu alkoholu jest niedopuszczalna.
Bezpieczną pracę pilarką gwarantuje uruchamianie jej „z ziemi” lub w pozycji stojącej. Podstawą obu technik jest unieruchomienie korpusu pilarki poprzez włożenie stopy w uchwyt sterujący (tylny), bądź ściśnięcie pilarki udami.
Niemniej ważny jest sposób trzymania pracującego urządzenia – ręce powinny znajdować się na uchwytach, jak najdalej od prowadnicy i łańcucha. Niedopuszczalne są jakiekolwiek manewry pracującym urządzeniem, niezwiązane z pozyskiwaniem drewna, np. chodzenie, wymachiwanie. Nigdy nie należy unosić pilarki powyżej linii barków oraz nie włączać jej bez unieruchomienia. Takie działanie może skończyć się niekontrolowanym uderzeniem prowadnicy i pracującego łańcucha w którąś kończynę. Należy również pamiętać, że minimalna odległość od osoby uruchamiającej pilarkę wynosi 3 metry.
Pracując pilarką należy przestrzegać następujących zasad:
- podczas pracy trzymać pilarkę w obydwu rękach (prawą za uchwyt tylny, lewą za uchwyt przedni), w taki sposób, aby ruchy były pewne i stabilne;
- nie ciąć pilarką na wysokości powyżej ramion;
- nie wchodzić na drzewo w celu wykonania cięcia;
- nie pracować pilarką stojąc na drabinie;
- wykonywać pracę w pozycji wyprostowanej;
- pilarkę prowadzić tak, aby żadna część ciała nie znajdowała się na linii cięcia pilarki łańcuchowej;
- nie ciąć końcówką prowadnicy i unikać zetknięcia górnej ćwiartki końcówki prowadnicy z twardymi przedmiotami;
- zachować szczególną ostrożność podczas cięcia górną krawędzią prowadnicy, ponieważ przeciwstawianie się sile popychającej pilarki zwiększa ryzyko wystąpienia odbicia;
- pilarkę przenosić z wyłączonym silnikiem i włączonym hamulcem bezpieczeństwa oraz z nałożoną na prowadnicę osłoną transportową (należy przestrzegać zasady, że pilarkę trzyma się za uchwyt przedni, prowadnicą skierowaną do tyłu);
- nie pozostawiać włączonej pilarki bez nadzoru i bez włączonego hamulca.
___________________________________
© 2025 Gmina Nowogrodziec. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały zawarte na tej stronie mogą być kopiowane i rozpowszechniane wyłącznie w całości, bez modyfikacji.
Linktree: https://linktr.ee/nowogrodziec_pl
Na skróty
- Budżet
- Sesje i Komisje Rady Miejskiej
- Mapa Gminy
- Podatki i opłaty lokalne
- Zgłoszenie awarii oświetlenia ulicznego
- Ochrona danych osobowych
- Odpady komunalne
- Nieodpłatna pomoc prawna
- Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
- E-dziennik
- E-usługi
- Zgłaszanie nieprawidłowości / ochrona sygnalistów
- Dofinansowanie dla pracodawców
- Profilaktyka uzależnień
- Komunikaty zarządzania kryzysowego

