Drukuj
Odsłony: 10260

1dzieńzd

Wczoraj, 22 maja, w Nowogrodźcu w kościele p.w. św. Mikołaja został uroczyście otwarty przez Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka u J.I. Schnabla".

Po raz pierwszy na inauguracji Festiwalu zabrzmiał Hejnał Nowogrodźca w wykonaniu instrumentalistów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Inauguracyjny Recital Organowy wykonał najsłynniejszy polski Organista Profesor Andrzej Białko, muzyczne interpretacje którego zdobyły uznanie na całym świecie.
Licznie zgromadzeni Mieszkańcy Gminy Nowogrodziec wysłuchali w mistrzowskim wykonaniu utwory Johanna Sebastiana Bacha: Fugę sopra il Magnificat BWV 733, Choral Meine Seele erhebt den Herren BWV 648, Preludium i fugę a-moll BWV 543, Felixa Mendelssohn-Bartholdy: III Sonatę organową A-dur op. 65 nr 3, Con moto maestoso – Andante tranquillo, Johannesa Brahms: Z cyklu 11 chorałów op. Posth. 122 oraz Preludium i fugę a-moll WoO 10, Ferenca Liszt: Ave Maria oraz Maxa Reger: Toccatę d-moll op. 59 nr 5 i fugę D-dur op. 59 nr 6.
Wdzięczna publiczność bisowała Mistrzowi, nagradzając gromkimi brawami Profesora Andrzeja Białko. Artysta, dziękując w krótkim wywiadzie za serdeczną gościnę, podkreślił, że Gmina Nowogrodziec jest ewenementem w całym kraju. W sposób szczególny wyróżnia się na tle innych polskich miejscowości. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla", mieszkańcy, którzy bisują aktorom i nie śpieszą się opuścić miejsce spotkania z wysoką sztuką – to wszystko świadczy o wysokim poziomie kultury, o wysokich priorytetach, o dobrym guście tych ludzi. Brawo!

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuję wszystkim Mieszkańcom naszej Gminy, którzy wzięli udział w inauguracji VI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Muzyka u J.I. Schnabla" oraz zaprasza gorąco na kolejne spotkania z muzyką!

Profesor Andrzej Białko brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Islandii, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Współpracuje z licznymi zespołami, m.in. Capellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a także z Filharmonią Krakowską. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J.S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym tytułem „Ars organi" zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku. W rozległym i stale poszerzanym repertuarze obejmującym wszystkie style, artysta posiada także komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka i Liszta. Szereg jego nagrań wzbogacił taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 14 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest profesorem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

A.Veer